impuls.press

Jako młodzi ludzie, stworzyliśmy impuls.press – platformę od młodych dla młodych. Nasze działania, choć ambitne, były często pomijane w mediach. Przez ponad 3 lata, wydaliśmy 165 artykułów, edukując i promując równość oraz ekologię. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu, w tym organizacjom partnerskim. Chociaż impuls.press nie będzie już działał jako regularny portal, nasza misja trwa pod szyldem Fundacji Impuls, z nowymi projektami i dynamiczną obecnością w mediach społecznościowych.

Artykułów rocznie

Lata działania

Tysięcy odwiedzeń strony

Czym był impuls.press?

Projekt impuls.press zainicjowany przez młodych dla młodych, w trakcie którego opublikowano 165 artykułów. Nasze pokolenie, pełne ambicji i zaangażowania, stworzyło platformę, aby nasz głos był bardziej słyszalny i miał wpływ na kształtowanie przyszłości. Skupiliśmy się na edukacji, równości i klimacie, starając się wypełnić luki w polskim szkolnictwie i społeczeństwie. Wielu wspaniałych ludzi włożyło serce w tworzenie treści, które wspierały ważne inicjatywy i współprace z organizacjami takimi jak Stonewall, Fundacja GrowSPACE i Inicjatywa Wschód. Chociaż impuls.press nie kontynuuje regularnej publikacji, nasza pasja i cele żyją dalej.

Symetryzm i problem z polskimi mediami

Polskie media publiczne od dłuższego czasu służą jedynie do przekazywania treści zgodnych z agendą Prawa i Sprawiedliwości. W związku z tym coraz ważniejsze stają się media niezależne (tzw. „wolne”), zwłaszcza w okresie przedwyborczym…

A co, gdybyśmy zaćmili Słońce?

Przy obecnych tendencjach zmian klimatu zmierzamy do punktu bez powrotu. Państwa-sygnatariusze porozumienia paryskiego nie śpieszą się z wykonaniem swoich zobowiązań: od początku 2022 roku Stany Zjednoczone wykorzystały już swój budżet CO₂ i musiałyby całkowicie zatrzymać emisje już w 2027 roku, żeby ograniczyć ocieplenie na poziomie 1,5°C…

Dlaczego Ziobro broni neonazistów z Gniezna?

Zbigniew Ziobro podjął decyzję o udzieleniu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności dla Mariki Matuszak, skazanej za „chuligański rozbój”. Ta decyzja wzbudziła sprzeciw społeczny i medialny, dlatego że Marika Matuszak i jej kolega, Michał Ostrzycki są związani z organizacjami neonazistowskimi w Gnieźnie. 

Cena za bycie sobą – tranzycja w Polsce

Tranzycja to proces, który pozwala osobom transpłciowym nie tylko na zyskanie komfortu, ale nierzadko po prostu ratuje im życie. Niestety, procedura korekty płci w Polsce pozostawia wiele do życzenia, zarówno pod względem medycznym, jak i prawnym. Brak jednoznacznego sformalizowania i ustandaryzowania oraz przestarzałe procedury skutkują chaosem, który często utrudnia osobom transpłciowym uzyskanie odpowiedniej pomocy.

Radykalizm a młodzi

Im bardziej zbliżamy się do wyborów, tym więcej przybywa sondaży. Chociaż każdy z nich się różni, to pewne wnioski pozostają uniwersalne. Najmłodsi wyborcy częściej wspierają nowopowstałe ugrupowania radykalne w porównaniu do starszych obywateli, głosujących raczej na znane i zakorzenione w scenie politycznej partie centrowe i liberalne. Najważniejszym i najwymowniejszym przejawem tej różnicy jest wynik Konfederacji w wyborach z 2019. W najmłodszej grupie wiekowej zajęła ona aż trzecie miejsce…

Zjawisko parentyfikacji

Parentyfikacja to proces, w którym dziecko staje się zastępcą rodzica lub opiekuna w sytuacjach, gdy jest on niedostępny emocjonalnie lub fizycznie. Następuje wówczas zamiana ról: dorosły wchodzi wtedy w rolę dziecka i odwrotnie. Zjawisko to często obserwuje się w rodzinach, w których rodzice mają problemy emocjonalne, nałogi lub choroby psychiczne. Jak je rozpoznać i czy można mu zaradzić?

Desc